5 marzec 2014

Napęd hybrydowy jest, ale urzędnicy żądają dowodu na piśmie

Barbara Stanisz

Wrocławianin Piotr Zawadziło nie może przekonać wrocławskich urzędników, że jego toyota prius jest hybrydą (Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta)

Nikt, kto ma samochód z napędem hybrydowym, nie musi płacić za parkowanie – głosi uchwała Rady Miejskiej we Wrocławiu. Nasz czytelnik chciał z tej ulgi skorzystać, ale zderzył się z biurokracją: – Muszę chyba jechać do Japonii, by przekonać urzędnika, że auto ma napęd hybrydowy.

„Jakiś czas temu przeczytałem, że we Wrocławiu posiadacze samochodów hybrydowych mogą liczyć na darmowe parkowanie w centrum. Jestem właścicielem toyoty prius z napędem hybrydowym, którą kupiłem w 2006 r. ze względu na oszczędne spalanie i oczywiście napęd elektryczny. Ucieszyłem się, że włodarze mojego miasta postanowili zrobić ukłon w stronę ludzi, którzy kupili takie samochody. Schody zaczęły się, gdy postanowiłem skorzystać z ulgi” – napisał do nas Piotr Zawadziło.

Najpierw Francja, potem Japonia?

Pan Piotr skompletował dokumenty, czyli dowód rejestracyjny, książkę pojazdu i sprowadzony z Warszawy duplikat świadectwa homologacji. Zaniósł wszystko do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Tam okazało się, że w dowodzie rejestracyjnym nie ma słowa o tym, że samochód ma napęd hybrydowy.

 

– Urzędniczka odesłała mnie do wydziału komunikacji na ul. Zapolskiej. Tam rozłożono ręce i odesłano mnie do urzędu miejskiego na Nowym Targu. Znów stanie w kolejce, znów sprawdzanie dokumentów, znów nic nie udało się załatwić. W końcu pojechałem do Toyota Centrum na Legnickiej. Dowiedziałem się, że prawdopodobnie w 2006 r. w homologacji nie uwzględniało się napędu hybrydowego. Zwróciłem się do Warszawy do Toyota Motor Poland. Tam poradzono mi, żebym zadzwonił do Toyoty we Francji z prośbą o podesłanie mi kolejnego certyfikatu. Obawiam się, że za chwilę będę musiał to darmowe parkowanie załatwiać w Japonii – ironizuje czytelnik.

Absurdu tej sytuacji dodaje również to, że samochód Toyota Prius jest produkowany tylko z silnikiem hybrydowym. – Nie produkuje się tego modelu z normalnym silnikiem – zapewnił nas pracownik wrocławskiego Toyota Centrum.

Wpisu mogło nie być

Rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie Mikołaj Krupiński: – Ponieważ data pierwszej rejestracji pojazdu była w 2006 r., możliwe, że w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz w wyciągu ze świadectwa homologacji nie ma informacji na temat typu napędu auta. Wpisy w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „rodzaj paliwa” dotyczące pojazdów hybrydowych stosowane są od niedawna. Być może dokumentem, który będzie wystarczający dla urzędników, będzie zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów potwierdzające dane dotyczące rodzaju paliwa – radzi rzecznik ITS.

Związane ręce urzędników

Wrocławscy urzędnicy nie mogą jednak zmienić zasad udzielania ulgi. – Mamy związane ręce przepisami uchwały rady miejskiej i nie możemy po prostu pójść panu na rękę. Żeby móc skorzystać z zerowej stawki opłat za parkowanie w strefie B i C w centrum, trzeba uzyskać tzw. identyfikator H. Wydajemy go bezpłatnie na wniosek. Do wniosku należy załączyć dowód rejestracyjny z wpisem poświadczającym, że pojazd ma napęd hybrydowy, oraz świadectwo homologacji potwierdzające emisję CO2 nieprzekraczającą 100 g/km. Jeśli jednak dokumenty nie spełniają tych wymogów, nie możemy nic zrobić – podsumowuje Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,15573562,Naped_hybrydowy_jest__ale_urzednicy_zadaja_dowodu.html#ixzz2vBsqYggA

O McGyver

Cześć. Jest styczeń 2017r. Na tą chwilę mam jeszcze 44 lata i od ponad siedmiu choruję na FSM (fucking sclerosis multiplex). Od ponad sześciu lat jestem emerytem-rencistą, jako że moja poprzednia firma czyli MSW postawiła na mnie krzyżyk. Mam wspaniałą rodzinę (żonę Renatę i 15-to letniego syna Maćka) dla których chce się żyć. Mogę zaktualizować profil. Jest luty 2020, a ja mam jeszcze 48 wiosen. FSM jest ze mną już ponad 10 lat, a rencistą-emerytem jestem od 9. Renia wciąż mnie wspiera, a Maciek to już prawie 19-letni młody mężczyzna :)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.