5 marzec 2011

Moja koleżanka, niosąca taki sam krzyż jak ja Ania Zelent, policzyła trochę pieniędzy i dodała parę procentów. Wyszło jej takie oto podsumowanie.

Policzmy sobie, dla kogo jest Gilenia. Ile trzeba by zarabiać pieniędzy, aby sobie olać, że państwo nas olewa i pójść sobie do apteki i w spokoju kupić lek. Miesięczna kuracja kosztuje 9100 PLN. Aby zarobić tyle netto, trzeba by mieć pensję ok 11 830 PLN brutto. No ale jeszcze trzeba z czegoś żyć. Weźmy sobie statystycznego mieszkańca Wrocławia, powiedzmy analityka finansowego- 5000 pln brutto miesięcznej pensji (tak, tak, sporo, no ale takie właśnie niech będzie ta hipoteza)i załóżmy że to wszystko potrzebne mu do życia, kredytów i szczęścia. Zatem, aby żyć normalnie i mieć na ten lek, trzeba by zarabiać 16 830 pln. To wyżej niż mediana zarobków członków zarządu.
10% Polaków zarabia powyżej 5850 PLN, pewnie ułamek z tego powyżej 16 830 PLN, załóżmy optymistycznie że 3%. 3% Polaków to 1,140 mln osób. Epidemiologiczność SM to ok 1 chory na 600 osób. Czyli (upraszając że rozkład zachorowań jest równy w poszczególnych grupach zarobkowych) mamy 1900 osób z SM w grupie top- zarabiających. Jakieś 5% z nich potrzebuje Gilenii. 80 osób teoretycznie w tym kraju za pracę swoich rąk czy intelektu może sobie iść do apteki. 80 osób na 60 tyś Chorych. 0,1% wszystkich Chorych w Polsce.
Słownie – zero przecinek jeden procent.

O McGyver

Cześć. Jest styczeń 2017r. Na tą chwilę mam jeszcze 44 lata i od ponad siedmiu choruję na FSM (fucking sclerosis multiplex). Od ponad sześciu lat jestem emerytem-rencistą, jako że moja poprzednia firma czyli MSW postawiła na mnie krzyżyk. Mam wspaniałą rodzinę (żonę Renatę i 15-to letniego syna Maćka) dla których chce się żyć. Mogę zaktualizować profil. Jest luty 2020, a ja mam jeszcze 48 wiosen. FSM jest ze mną już ponad 10 lat, a rencistą-emerytem jestem od 9. Renia wciąż mnie wspiera, a Maciek to już prawie 19-letni młody mężczyzna :)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na 5 marzec 2011

  1. Afera pisze:

    Bo Polska to jest piekna kraj… Opiekuńcza i prorodzinna…

Możliwość komentowania została wyłączona.